• Tel:
  • +420 602 319 697

Dr. E. Beneše 5, Šumperk  •  ordinace@alergocentrum.cz

Image

Alergie na hmyzí jed

Přesto, že se u nás vyskytuje velký počet druhů kousavého a bodavého hmyzu, mohou alergickou reakci vyvolat pouze vosy, včely, sršni, čmeláci,  vosíci a některé druhy mravenců. Hmyz, který alergické reakce způsobuje, nekouše, ale bodá. Při bodnutí vstřikuje do rány jed, který obsahuje různé bílkoviny (potenciální alergeny) a další látky.
Nízkomolekulární látky jedu blanokřídlých působí přímo na cévy a tkáně v okolí vpichu.  Poškozují žírné buňky, ze kterých jsou vyplaveny další působky a ty způsobují místní otok, zarudnutí a bolestivost. Tento druh reakce pozorujeme u alergiků i u lidí, kteří alergii na blanokřídlý hmyz nemají.
Bílkoviny hmyzího jedu (alergeny) spustí v tělech přecitlivělých jedinců tvorbu specifických IgE protilátek, které se následně vážou na povrch krevních buněk (žírných buněk a basofilů). Při opakovaném bodnutí se alergen naváže na buňky se specifickou protilátkou. Po navázání dojde ke poničení buňky a zároveň se uvolní látky, které působí v okolí vpichu nebo na vzdálených místech organismu. Mluvíme o reakci místní (lokální) nebo celkové (systémové).
Alergická odpověď organismu vzniká obvykle do několika minut po bodnutí. Příznaky reakce mohou být: svědění a otok, kopřivka, nevolnost, zažívací potíže, zvracení, svíravý pocit na hrudi, ztížený dech, ve vážných případech: slabost způsobená poklesem krevního tlaku, ztráta vědomí a šok. Někdy dojde k tzv. dvoufázové alergické reakci. Po odeznění první reakce se může do několika hodin reakce zopakovat. Proto je vhodné sledovat alergika pacienta, především dětského alergika, v nemocnici. Nejvážnějším druhem systémové reakce je anafylaxe. Alergik má při této reakci systémové příznaky a upadá do tzv. anafylaktického šoku. Je ohrožený na životě. Lékem první volby při anafylaxi je adrenalin. Alergik s těžkou alergií ho musí nosit stále u sebe a neprodleně aplikovat.

Jak se vyhnout bodnutí?

Včela, čmelák a sršeň obvykle neútočí. Bodnou pouze v situaci, kdy jsou ohroženi oni sami nebo jejich společenství. Vosa často zaútočí a bodne bez důvodu, soupeří o potravu, nejčastěji o sladkosti.
  • Vyhýbejte se místům, kde blanokřídlý hmyz hnízdí.
  • Neohrožujte a neprovokujte společenstva svoji blízkostí, vibracemi nebo výraznými pachy. Vyvarujte se prudkých pohybů.
  • Opatrně našlapuje na rozkvetlém trávníku tak, abyste na včelu nebo vosu nešlápli. Nechoďte bosi.  Nepřimáčkněte nebo nepřisedněte ji.
  • Buďte ostražití při konzumaci potravin. Nenechávejte venku otevřené sladké nápoje, sladké a masité pokrmy.
  • Hmyz dráždí pach potu a vůně parfémů, krémů a jiné kosmetiky. Nenoste barevné nebo černé a chlupaté oblečení. V prvním případě připomínáte včelám květinu a potravu. V tom druhém medvěda, který rád loupí med.
  • Nezabíjejte včelu nebo vosu v blízkosti jejích hnízda. Při ohrožení vypustí prchavé látky, které provokují a přivolávají další členy společenstva, kteří útočí a brání hnízdo.

Jak postupovat při bodnutí hmyzem?


Pokud zůstane v ráně žihadlo s jedovým váčkem, je nutné ho co nejdříve odstranit. Nesmíte vymáčknout váček, který obsahuje jed. Nejlépe ho seškrábněte nehtem. Pohyb veďte vodorovně s kůží. Na místo přiložte led nebo lokální antihistaminikum (Fenistil gel).
Po bodnutí včelou obvykle žihadlo zůstává. Vosa žihadlo nezanechá.
Pokud alergika píchne blanokřídlý hmyz posaďte ho nebo ho uložte do pohodlné polohy. Uklidněte ho a místo v okolí vpichu chlaďte. Podejte léky, které má alergik u sebe a v případě nutnosti volejte RZP.

Alergikův balíček první pomoci

1. adrenalin
Adrenalin je lékem první volby při anafylaxi. Alergici jsou vybaveni tímto lékem v podobě autoinjektoru. Aplikuje se do stehenního svalu dle instrukcí. Pokud nedojde ke zlepšení stavu mezi 5.-15. minutou, aplikujte druhý autoinjektor.

2. antihistaminikum
Potlačuje alergickou reakci, má pozdější nástup účinku.

3. kortikoid
Ovlivňuje průběh alergické nebo anafylaktické reakce. Potlačuje příznaky alergické reakce. Působí preventivně proti dvoufázovému průběhu. Má pozdější nástup účinku.

4. inhalační bronchodilatátor
Je lék, který po vdechnutí uvolňuje stažené průdušky. Inhalační lék je nejlépe podat přes nástavec.

(Dávka léků je určena hmotností pacienta)

Jak lze zabránit těžkým reakcím?

Alergenová imunoterapie hmyzím jedem je cílená léčba, která navodí toleranci k jedu blanokřídlého hmyzu. Ve většině případů vede k úplné ochraně u vosí přecitlivělosti a k 75% ochraně u včelí alergické přecitlivělosti. Léčba spočívá v opakovaném podávání podkožní injekce s přesnou dávkou včelího nebo vosího alergenu. Aplikace se provádí v ambulanci alergologa pod dohledem lékaře a léčba je plánovaná na 3 - 5 let. U těžkých případů je nutná celoživotní léčba.
Alergenní složení jedu vos a včel se významně liší. Jestliže se má zahájit alergenová imunoterapie, je nutné znát druh hmyzu, který reakci způsobil. Skutečnost lze ověřit kožním testem a laboratorním vyšetřením.

r.2021, určeno pro potřeby pacientů
Alergocentrum s.r.o., Dr. E. Beneše 5, Šumperk
tel.: 588 509 028, 602 319 697
www.alergocentrum.cz

Požadavek na vyšetření

Chcete-li se objednat na vyšetření navštivte tuto stránku .
ZDE

Ordinační hodiny

Aplikace <b>injekcí</b>

Aplikace injekcí