• Tel:
  • +420 602 319 697

Dr. E. Beneše 5, Šumperk  •  ordinace@alergocentrum.cz

Image

Alergie na sóju a další luštěniny

Luštěniny mají výhodné nutriční vlastnosti, lehce se skladují, připravují a pěstují. To je důvod, proč tvořily významnou součást stravy našich předků. Evropané jedli hrách už v mladší době kamenné. U nás je hrách historicky nejstarší doložená zemědělská plodina. Dnes běžně jíme luštěniny, které původně pocházejí z různých částí světa. Sója a čočka pochází z Asie, lupina ze Severní Ameriky, arašídy z Jižní Ameriky, cizrna z Indie. Luštěniny jsou významnou složkou vegetariánské kuchyně. Nápadité recepty a rozdílná příprava podle krajových zvyklostí nám umožňují připravovat z luštěnin chutná a rozmanitá jídla.
Luštěniny jsou významným zdrojem bílkovin, cenných nenasycených mastných kyselin a dalších tuků, vlákniny, stopových prvků a vitamínů A, B a E. Bílkoviny, potenciální alergeny, obsažené v luštěninách mohou vyvolávat alergickou přecitlivělost. Nejčastější příčinou alergie jsou zásobní bílkoviny semen, které dobře odolávají tepelnému zpracování, jsou termostabilní.

Příznaky reakce

Alergie na luštěniny se může projevit u dětí i dospělých. Podle rychlosti vzniku příznaků dělíme reakce na časné a pozdní. Při časné reakci se potíže objeví během několika minut až 2 hodin od podráždění alergenem. Příznaky jsou pestré. Často se vyskytují kožní příznaky (svědění kůže, kopřivka, zhoršení ekzémů, otoky) a zažívací potíže (zvracení, bolesti břicha, průjem). Pokud dojde k postižení více tělesných systémů, obvykle v kombinaci kožních projevů, zažívacích potíží, změn v dýchacím systému (rýma, dráždivý kašel, dušnost), postižení oběhového systému (bušení srdce, pocení, pokles krevního tlaku) a změn vědomí, mluvíme anafylaxi. Jde o vážnou reakci, při které člověk upadá do šoku (anafylaktický šok) a je v ohrožení života.

Alergie na sóju

Sója je celosvětově čtvrtý nejčastější potravinový alergen. U nás nepatří mezi časté alergeny. Alergie na sóju, která vznikla v dětství, většinou také v dětství vyhasíná.

Zkřížená alergie

Různé plodiny obsahují podobné bílkoviny, potenciální alergeny. Pokud jsou velmi podobné nebo stejné, provokují alergickou reakci stejně, jako alergen, který je prvotní příčinou problému. Mluvíme o zkřížené alergii. V praxi to znamená, že u pacienta, který měl reakci po konzumaci čočky, může vyvolat reakci i jiná potravina. Podobné alergeny totiž nacházíme u dalších luštěnin, arašídů, ořechů a semen.

Alergologické vyšetření

K diagnóze nám pomohou:
  • pozorování a výpovědi pacienta a rodičů
  • kožní testy
  • laboratorní vyšetření

Pozorování a výpovědi pacienta a rodičů

Pro správné stanovení diagnózy je důležitá podrobná anamnéza. Lékař zjišťuje informace o pacientovi a o proběhlé reakci. V mnohých případech pomůže fotodokumentace. Alergické reakce se spustí bezprostředně po jídle nebo i s časovým odstupem. Proto jsou důležité časové údaje. Citlivé pacienty vyprovokuje dotyk sliznice nebo kůže s alergenem. Nebo vdechnutí alergenu rozptýleného ve vzduchu, který vznikl při vaření pokrmu.

Kožní testy

Jde o základní diagnostickou metodu. Snáší je i nejmenší děti. Běžně se provádí kožní prick testy. Po nanesení alergenu na předloktí a vpichu jemným hrotem (pricku) dojde u přecitlivělých pacientů k reakci - zarudnutí kůže a vzniku kopřivkového pupenu. Výsledky známe do 15 minut. Při patch testech, se na záda lepí speciální náplast s komůrkami, ve kterých je testovaná potravina. Hodnocení se provádí po 48 a 72 hodinách.

Jeden týden před kožními testy je nutné vysadit léky potlačující alergickou reakci - antihistaminika (Zyrtec, Zodac, Aerius, Fenistil, Analergin) a kortikoidy. V den provádění testů nepromazávejte předloktí popř. záda dítěte. Patch testy není vhodné provádět během horkých letních měsíců, kdy se kůže potí a náplast se může odlepit.

Laboratorní vyšetření

Vyšetření se provádí ze žilní krve. Hladina specifického IgE a komponent nám pomůže při diagnostice imunoglobulinem E zprostředkované přecitlivělosti, tzv. IgE mediovaná alergie. Pouhá pozitivita výsledků neprokazuje alergii, na druhou stranu pro diagnózu alergie musí vždy být přítomná reakce na určitý alergen. U druhého typu tzv. non IgE mediované alergie nám laboratorní vyšetření nepomůže, protože naměřené hodnoty jsou v normě. V tomto případě je nutné provést další alergologická vyšetření.
Vyšetření IgG protilátek na potraviny není doporučeno odborníky ani odbornou společností alergologie a klinické imunologie. Hladina IgG protilátek neinformuje o alergickém onemocnění a k diagnostice potravinové alergie se nepoužívá.

Léčba, dieta

Léčba akutní reakce

K potlačení lehké alergické reakce se podávají antihistaminika (např. Aerius, Analergin Neo, Cezera, Ewofex, Fenistil, Xyzal, Zodac, Zyrtec). Alergici jsou lékařem vybaveni léky první pomoci - tabletami antihistaminika, kortikoidu, popřípadě autoinjektorem s­ předplněnou injekční stříkačkou s protišokovým lékem adrenalinem a instrukcemi, jak a kdy je použít. Balíček první pomoci a léky musí nosit stále u sebe.

Dieta

Základní léčba alergie na sóju a další luštěniny je dieta s vyloučením alergenu. V některých případech je třeba vyloučit více druhů luštěnin ze stravy z důvodu zkřížené reaktivity.
O přítomnosti sóji a lupiny v potravinách musí být spotřebitel informován podle nařízení EU 1169/2011 o poskytování informací spotřebitelům. Během diety je nutné opakovaně kontrolovat složení potravin. Změna receptury není vyloučena. Pozor na tzv. skryté alergeny ve fast foodech či asijských restauracích (např. glutamát vyrobený ze sóji). Sójovou drť nalezneme v pečivu, sójovou bílkovinu v uzeninách a masných výrobcích, v polotovarech i v potravinách zdravé výživy. Sója je ve většině sušených rostlinných mlék, v tofu a tempehu.
Sójový lecitin, který je součástí žvýkaček, čokolád, majonéz a léčiv není bílkovina, ale fosfolipid. Nežádoucí alergická reakce na něj nehrozí.

Tipy do kuchyně

Potraviny s luštěninou

Sója

Sója má široké uplatnění v potravinářském, kosmetickém i chemickém průmyslu a v zemědělství. Do velkého množství potravin se přidává sójová mouka nebo drť. Využívá se jako náhrada živočišných bílkovin - sojové mléko, tofu, tempeh a další.

Další luštěniny

Zelené lusky hrášku, zelené fazole a mungo patří mezi oblíbenou zeleninu u všech věkových skupin. Pro lahodnou chuť je vyhledávaná cizrna neboli římský hrách. Semena fazolí, hrachu a čočky je možné upravit na různé, velmi chutné způsoby. Při přípravě bezlepkových potraviny se přidává lupinová mouka. Do skupiny luštěnin patří i arašíd, o kterém pojednává samostatná část.
Povinné značení luštěnin na etiketách:
  • sója - nefermentované výrobky: sójové boby, sójová mouka vločky, sójový protein, olej, tofu, sójové kávoviny, sójové klíčky
  • sója - fermentované výrobky: natto, sufu (sýr), miso pasta, tempeh, zakysané sójové výrobky, sójové omáčky
  • lupina, lupinová mouka
  • arašíd
Značení dalších luštěnin (hrachu, čočky, fazolí) není ze zákona povinné.

Zdroje:

  • MUDr. Martin Fuchs et al.: Potravinová alergie, jak na ni, Mladá fronta 2019
  • MUDr. Martin Fuchs et al.: Potravinová alergie a intolerance, Mladá fronta 2016
  • M. Fuchs, MUDr., Alergie číhá v jídle a pití, Adéla 2007
  • M. Fuchs, MUDr., Potravinová alergie, Maxdorf 2013
  • www.alergienapotraviny.cz
https://www.bezpecnostpotravin.cz/UserFiles/Koubova%201/soja_final_web3.pdf
www.cipa.cz/potravinove­alergie­uvod
www.bezlepkovadieta.cz/pridruzene­alergie/3021­3/alergie­na­soju
www.CZFCDB.cz (Centrum pro databázi složení potravin),
www.chemievjidle.cz.


Aktualizováno v roce 2021 pro potřeby pacientů
Alergocentrum s.r.o., Dr. E. Beneše 5, Šumperk
tel.: 588 509 028, 602 319 697
www.alergocentrum.cz

Dokument ke stažení v PDF
stáhnout

Požadavek na vyšetření

Chcete-li se objednat na vyšetření navštivte tuto stránku .
ZDE

Ordinační hodiny

Aplikace <b>injekcí</b>

Aplikace injekcí